Warzywa, WarzywoWarzywa, Warzywo
Warzywa, WarzywoWarzywa, WarzywoSerwis dla rolnikówrolnicy kontaktreklama rolnictwoWarzywa, Warzywoportal rolniczyWarzywa, Warzywo


Warzywa


 


Dynia

Dynia – Cucurbita L. pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. Ojczyzną dyni zwyczajnej (kabaczki) jest  Meksyk, a olbrzymiej  Peru.
 
Dynie są roślinami rocznymi, rozdzielnopłciowymi jednopiennymi. Większość odmian dyń ma silne, długie płożące się pędy. System korzeniowy dyń jest silnie rozgałęziony, płytki natomiast korzeń główny może sięgać do głębokości 2 m. Łodygi pokryte są włoskami i wewnątrz puste osiągające różną długość. Liście są duże, sercowate. Kwiaty żeńskie i męskie wyrastają pojedynczo w kątach liści. Owocem jest fałszywa jagoda, zrośnięta z dnem kwiatowym. Częścią jadalną są mięsiste ściany zalążni.

Owoce dyni w zależności od gatunku i odmiany mają różną wielkość i różny kształt. Miąższ może mieć wszelkie odcienie barwy żółtej, zielonkawej lub białej. Nasiona są duże, o białe, kremowej lub brunatnej okrywie. Wartość odżywcza dyni jest duża, a dyni o miąższu żółtym bardzo duża. Warzywo odznacza się wysoką zawartością cukrów, witamin z grupy A i B, witaminy C i PP oraz fosforu, żelaza i wapnia. Dynia o miąższu żółtym jest szczególnie bogatym źródłem witaminy A.

Dynia, podobnie jak pozostałe warzywa dyniowate ma duże wymagania cieplne i świetlne. Bardzo wysokie jest zapotrzebowanie tej rośliny na wodę, natomiast nie ma specjalnych wymagań glebowych i może być uprawiana na różnych typach gleb z wyjątkiem ciężkich i zimnych.

Owoce dyni zwyczajnej zbiera się stopniowo, w miarę jak dorastają, przy czym im młodszy jest owoc tych dyń, tym jest delikatniejszy i może być użytkowany w całości tj. gotowany, duszony lub obsmażany ze skórką. We wczesnej fazie zbiera się owoce odmiany Zucchini i Pettisson.  Owoce z gatunku dynia olbrzymia zbiera się gdy są dojrzałe fizjologicznie.   

rolnicy.com

 

Copyright ©2006-2008 rolnicy.com : portal rolniczy