Warzywa, WarzywoWarzywa, Warzywo
Warzywa, WarzywoWarzywa, WarzywoSerwis dla rolnikówrolnicy kontaktreklama rolnictwoWarzywa, Warzywoportal rolniczyWarzywa, Warzywo


Warzywa


Jarmuż

Jarmuż – Brassica oleracea L.var. acephala – kapusta liściasta jest jedną z najstarszych użytkowanych roślin kapustnych i najbardziej zbliżony do kapusty dzikiej. Był uprawiany już w starożytności.

Jarmuż jest rośliną zielną, dwuletnią, o silnym systemie korzeniowym. W pierwszym roku uprawy roślina tworzy grubą, silnie ulistnioną łodygę o różnej wysokości w zależności od odmiany (od 10cm do 110 cm). Liście są długie, owalne lub klinowate i tworzą rozłożystą rozetę. Charakterystyczną cechą jest kędzierzawość liści. Barwa liści może być niebieskozielona, w różnych odcieniach koloru zielonego lub fioletowozielona czy fioletowobrązowa. W drugim roku uprawy, wiosną roślina wytwarza ulistnienie i silnie rozgałęzione pędy kwiatostanowe. Część jadalną tego warzywa stanowią liście. Rośliny jarmużu nie mają charakterystycznej fazy wzrostu, decydującej o dojrzałości do konsumpcji, ponieważ ich liście mogą być użytkowane w każdej fazie.

Wartość odżywcza jarmużu polega na dużej zawartości soli mineralnych i witamin. Warzywo to jest bogate w łatwo przyswajalny wapń (gdyż nie zawiera kwasu szczawiowego), fosfor i żelazo. Jarmuż zawiera kwas askorbinowy, jest bogatym źródłem witamin z grupy B, witaminy PP, witaminy H, E i K a także białka oraz cukrów i błonnika.

Jarmuż w porównaniu z innymi warzywami kapustnymi ma najmniejsze wymagania co do klimatu. Odznacza się największą wytrzymałością na niskie temperatury. Rośnie najlepiej w czasie chłodnych miesięcy jeszcze w ciągu listopada, a nawet grudnia. Wymaga dość dużej wilgotności gleby. Dobrze rośnie na glebach piaszczysto-gliniastych. Najlepsze warunki dla wzrostu roślin zapewnia nawożenie obornikiem. Może być uprawiany z siewu wprost do gruntu na miejsca stałe albo z rozsady produkowanej na rozsadniku. W uprawie jarmużu do spożycia jesienią i w ciągu zimy zbiór rozpoczyna się w listopadzie i może trwać przez całą zimę. Jarmuż można zamrażać lub konserwować.   

rolnicy.com


 

Copyright ©2006-2008 rolnicy.com : portal rolniczy