Warzywa, WarzywoWarzywa, Warzywo
Warzywa, WarzywoWarzywa, WarzywoSerwis dla rolnikówrolnicy kontaktreklama rolnictwoWarzywa, Warzywoportal rolniczyWarzywa, Warzywo


Warzywa


Kapusta pekińska uprawa

Kapusta pekińska w klimacie umiarkowanym udaje się dobrze. Roślina jest mało wrażliwa na przymrozki jesienne, które znosi do minus 4 stopni Celsjusza, natomiast posiada wysokie zapotrzebowanie na wodę i jest bardzo wrażliwa na silne wiatry. Ma wysokie wymagania glebowe, wymaga zdrenowanej, przepuszczalnej gleby o dużej zawartości próchnicy. Udaje się dobrze na lekkich madach i średnio zwięzłych glebach oraz glebach torfowych o uregulowanym poziomie wody gruntowej. Wymaga obfitego nawożenia obornikiem ( z wyjątkiem gleb torfowych lub nawadnianych), przy czym obornik powinien być stosowany pod przedplon. Jest uprawiana na ogół jako poplon po wszystkich roślinach schodzących z pola do połowy lipca. Najlepsze dla jej uprawy są stanowiska po mieszankach motylkowych i po lucernie.          

Kapusta pekińska ze względu na fakt, że jest rośliną długiego dnia, ma tendencję do tworzenia pędów kwiatostanowych zamiast głów. Stąd bardzo ważny jest wybór właściwego terminu siewu do gruntu na miejsce stałe. Ponieważ roślina źle znosi przesadzanie, dlatego lepsza jest uprawa z siewu wprost do gruntu na miejsca stałe. Wschody ukazują się szybko, po 2-3 dniach. Po wzejściu należy rośliny przerwać. Zbiór kapusty pekińskiej następuje w październiku i listopadzie i należy go zakończyć przed nadejściem silniejszych mrozów. Głowy dobrze się przechowują jeżeli są wyrośnięte, zdrowe, bez uszkodzeń i pęknięć. W pomieszczeniach, w których utrzymuje się temperaturę  0 stopni Celsjusza i wilgotność 95% głowy kapusty pozbawione zewnętrznych liści, ułożone w ażurowych skrzynkach można przechowywać nawet przez kilka tygodni.   

rolnicy.com


 

Copyright ©2006-2008 rolnicy.com : portal rolniczy