Warzywa, WarzywoWarzywa, Warzywo
Warzywa, WarzywoWarzywa, WarzywoSerwis dla rolnikówrolnicy kontaktreklama rolnictwoWarzywa, Warzywoportal rolniczyWarzywa, Warzywo


Warzywa


Marchew uprawa

Marchew jest rośliną klimatu umiarkowanego. Najwartościowsze korzenie wyrastają w temperaturze 15-21 stopni Celsjusza. Roślina jest wrażliwa na suszę w okresie najintensywniejszego wzrostu, czyli w ciągu ostatnich dwóch miesięcy wegetacji. Udaje się na każdej glebie niezbyt ciężkiej i kwaśnej. Najodpowiedniejsze są gleby piaszczysto – gliniaste zasobne w substancje organiczne. Warzywo to najlepiej jest uprawiać po roślinach nawiezionych obornikiem pozostawiających glebę pozbawioną chwastów. Najlepszym przedplonem są warzywa cebulowe i kapustne. Na świeżym oborniku nie daje dobrych plonów, a korzenie są zniekształcone. Roślina ta natomiast dobrze rośnie na nawozach zielonych, przyoranych w jesieni.

Z uwagi na głębokie korzenienie się, marchew wymaga głębokiej uprawy. Warzywo sieje się do gruntu na miejsce stałe ponieważ nie znosi ono przesadzania. Termin siewu marchwi zależy od zaplanowanego terminu zbioru, odmiany, metody uprawy i sposobu użytkowania plonu. Na wczesny zbiór należy wysiać jak najwcześniej wiosną lub w listopadzie poprzedniego roku. Na spożycie latem lub jesienią w kwietniu i w maju, a na przechowanie przez zimę w maju ( do początku czerwca). Zbiór wczesnej marchwi trwa od maja do lipca, późną natomiast wykopuje się w październiku lub w listopadzie. Po wykopaniu korzenie nie powinny pozostawać na polu z powodu na straty jakościowe w wyniku wysychania, naświetlania czy przemarzania.

Korzenie późnych odmian można przechowywać przez zimę nawet do połowy kwietnia. Warunkiem dobrego przechowania marchwi w przechowalniach lub chłodniach jest utrzymanie temperatury na poziomie 0-2 stopnie Celsjusza i wilgotności powietrza na poziomie 95%. Marchew można również przechowywać  w ziemiankach i piwnicach.

rolnicy.com


 

Copyright ©2006-2008 rolnicy.com : portal rolniczy