Warzywa, WarzywoWarzywa, Warzywo
Warzywa, WarzywoWarzywa, WarzywoSerwis dla rolnikówrolnicy kontaktreklama rolnictwoWarzywa, Warzywoportal rolniczyWarzywa, Warzywo


Warzywa


Warzywa korzeniowe

Warzywa korzeniowe są to rośliny należące do następujących rodzin botanicznych: baldaszkowate – Umbelliferae ( marchew, pietruszka, seler i pasternak),  komosowate – Chenopodiaceae (burak ćwikłowy),  złożone  - Compositae (skorzonera, salsefia). Część jadalną warzyw korzeniowych stanowią zgrubiałe korzenie spichrzowe. Mają one dużą wartość dietetyczną , odżywczą, a nawet leczniczą. Są źródłem soli mineralnych, cukrów i witamin.

Warzywa korzeniowe są to rośliny dwuletnie. W pierwszym, wegetatywnym okresie swego rozwoju rośliny w korzeniach gromadzą zapasy pokarmowe, które wykorzystują w drugim, generatywnym okresie do wytworzenia pędów kwiatostanowych, kwiatów i owoców.

Wymagania klimatyczne i glebowe warzyw korzeniowych są stosunkowo niskie. Większość z nich uprawia się z siewu do gruntu, ponieważ z wyjątkiem selera i buraka ćwikłowego źle regenerują korzenie i słabo się przyjmują.

rolnicy.com


 

Copyright ©2006-2008 rolnicy.com : portal rolniczy