Warzywa, WarzywoWarzywa, Warzywo
Warzywa, WarzywoWarzywa, WarzywoSerwis dla rolnikówrolnicy kontaktreklama rolnictwoWarzywa, Warzywoportal rolniczyWarzywa, Warzywo


Warzywa


Zbiór i suszenie cebuli

Termin zbioru jest uzależniony od tego czy cebulę przeznacza się do sprzedaży na pęczki ze szczypiorkiem, czy do przechowania. Na pęczki zbiera się cebulę wtedy, gdy szczypiór jest należycie wyrośnięty, a cebula ma odpowiednią średnicę. Cebulę przeznaczoną do spożycia przed zimą, a nie do przechowania , zbiera się po całkowitym dojrzeniu czyli załamaniu się szczypioru. Zbiór cebuli przeznaczonej do przechowania przeprowadza się w początkowym okresie załamywania się szczypioru. Zbiór należy wykonywać gdy jest sucho, a powinien być zakończony najpóźniej wówczas, gdy około 50% cebul załamało szczypiór i wytworzyło 2-3 łuski okrywające. Cebula zebrana zbyt wcześnie wytwarza grubą i matową łuskę, a zebrana za późno ma łuskę kruchą i łatwo odpadającą. Opóźnienie zbioru do chwili gdy szczypiór jest całkowicie załamany powoduje pękanie łusek okrywających wskutek wznowienia wzrostu i wyrastania korzeni, co z kolei ułatwia dostęp patogenów z gleby do cebuli.
 
Cebula zbierana w stanie częściowej dojrzałości ma po dosuszeniu mocniejsze i lepiej przylegające łuski, rzadziej wyrasta w szczypiór i nie gnije podczas przechowania. Po częściowym dosuszeniu na polu można również po paru dniach umieścić cebulę w skrzynkach żeberkowych i ustawić je w pojedynczych kolumnach o kierunku północ-południe. Wierzchnie skrzynki należy nakryć brezentem lub folią przed opadami atmosferycznymi. W ten sposób dosuszana cebula wysycha powoli i wykształca mocną łuskę o typowej barwie dla danej odmiany. Po całkowitym wysuszeniu odcina się szczypiór na wysokości około 4 cm. Im później odcina się szczypiór, tym lepsza jest jakość łuski. Po odcięciu szczypioru cebulę dosusza się w skrzynkach żeberkowych ustawionych na drewnianych podkładkach w przewiewnej szopie lub na polu pod przykryciem. W szopie można przechowywać cebulę do pierwszych mrozów.        

rolnicy.com

 

Copyright ©2006-2008 rolnicy.com : portal rolniczy